Головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва розповів, як наші спортсмени налаштовуються на змагання з представниками РФ, адже міжнародна федерація зайняла проросійську позицію та повернула їх на турніри. У підсумку українцям навіть довелося бойкотувати чемпіонат світу-2023, але це не до чого не призвело.
У розмові з OBOZ.UA Дуброва пояснив, чому наші дзюдоїсти не можуть відмовитись від сутичок зі спортсменами країни-агресорки, а також, чому до змагань допустили росіян, які підтримали війну. Хоча МОК радив повернути тільки «нейтральних».
– Українським дзюдоїстам зараз дуже непросто не тільки через повномасштабну війну, а й через присутність на турнірах представників РФ. Як вдається налаштовуватись на такі змагання і здобувати нагороди, не дивлячись ні на що?
– Ми не зациклюємося на цьому, не потрібно цього робити. Так сталося, що росіян в нашому виді спорту все-таки допустили. Ми, скільки можна було, бойкотували змагання, навіть пропускали чемпіонат світу. Це було колегіальне рішення всієї нашої федерації. Але, на жаль, ми вже дійшли до того моменту, коли неможливо бойкотувати, потрібно брати участь у змаганнях задля здобуття олімпійських ліцензій.
Наразі було два старти, чемпіонат Європи у Франції та Гранд Слем в Японії, де ми змагалися разом з росіянами. Але ми намагаємося не зосереджувати на цьому увагу спортсменів. Готувалися, як і до всіх інших своїх суперників. І так сталося, що за ці два змагання наші дзюдоїсти жодного разу не боролися проти росіян.
– А не розглядався варіант просто не виходити проти росіян, якщо вони нам трапляються під час турнірів?
– Неможливо не виходити, тому що дуже великі штрафи і дискваліфікації. На Олімпіаді-2020 в Токіо, коли алжирський спортсмен не вийшов проти ізраїльського, його було дискваліфіковано на 10 років. І також його тренера. Тому, якщо ми будемо потрапляти на росіян, доведеться боротися. Будемо, звісно, намагатися виграти, як і у будь-яких інших суперників. Хоча всі розуміють, що ці сутички будуть надпринциповими.
– Рознімати потім не доведеться?
– Це спорт, все ж таки це – японська культура, яка вимагає взаємоповаги до суперників, з якої б країни вони не були. Але насправді важко. Психологічно складно буде змагатися, але, я думаю, що і їм буде важко психологічно боротися проти нас, розуміючи, яка склалася ситуація. Але, як я вже сказав, ми намагаємося не зациклюватися на цьому, а більше брати до уваги свою підготовку і власний рівень.
– До міжнародних турнірів мають допускати лише «нейтральних» росіян, але та сама Таймазова підтримує військову агресію РФ проти України і все одно змагається.
– Так, там не лише вона, а ціла низка спортсменів і тренерів, які були у складі ЦСКА, приймали участь у деяких заходах. Вся ця інформація була надіслана нами до Міжнародної федерації дзюдо, але, на жаль, сталося так, що IJF наймала моніторингову компанію, яка начебто там провела повну перевірку і не знайшла ніяких підтверджень участі цих спортсменів РФ в якихось заборонених акціях, які не дозволяють їм змагатись.
Начебто, було дискваліфіковано після перевірки вісім осіб. Але ми знаємо, що насправді два – Нагучев та Агаян. Один з них – чемпіон світу серед юніорів, інший – чемпіон Європи до 23-х років, але це не перші номери російської збірної. Всі їхні лідери приймають участь у змаганнях і борються.
На жаль, ми тут не можемо щось змінити, хоча намагалися до останнього – весь час писали листи, зверталися в соціальних мережах. Але всі розуміють, яка насправді ситуація в нашому виді спорту, наскільки проросійську позицію займає президент IJF Маріус Візер. Але ми все одно боремося, не зупиняємося і намагаємося перемагати.