Ексклюзивний коментар Віталія Дуброви для Суспільне Спорт.
Міжнародний олімпійський комітет 25 січня підтримав можливе повернення спортсменів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань. Про намір повернути атлетів цих країн в організації за підсумками засідання Виконавчої ради Комітету.
Майданчиком для подальшого повернення росіян та білорусів можуть стати азійські змагання. Спортсмени, що «повністю підтримують Олімпійську хартію», вже отримали запрошення до участі в континентальних турнірах, включно з Азійськими іграми 2023 року, від Олімпійського комітету Азії. Це може дозволити російським та білоруським атлетам кваліфікуватися на літні Олімпійські ігри 2024 року.
В Україні на ініціативу МОК вже відреагував Вадим Гутцайт, очільник Національного олімпійського комітету та Міністерства молоді та спорту. У своєму дописі в соціальних мережах той заявив, що у разі подальшої інтеграції російських та білоруських спортсменів у міжнародні старти — навіть на умовах нейтралітету — Україна може ухвалити рішення про бойкот літньої Олімпіади-2024.
Ідею з бойкотом міжнародних турнірів підтримує й головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва. У цьому спорті Україна минулого року вже вдавалася до бойкоту, коли у червні-вересні Міжнародна федерація дзюдо дозволила спортсменам з Росії та Білорусі змагатися в нейтральному статусі. У підсумку восени обидві країни були відсторонені від змагань до кінця 2022 року.
В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт тренер також висловився щодо позиції Міжнародної федерації дзюдо на тлі війни в Україні, поглядів українських збірників на розвиток подій у світовому спорті та відсутності антивоєнних заяв з боку дзюдоїстів РФ та Білорусі.
- Про реакцію на заяву Міжнародного олімпійського комітету
«Звісно, ми дуже розчаровані такою заявою МОК. За рік керманичи світового спорту так і не зрозуміли, що відбувається в нашій країні, і всі спроби завести росіян та білорусів у світовий спорт є аномальними і ненормальними. Тому, скажімо так, зараз ситуація досить складна, але, на мій погляд, треба буде бойкотувати змагання, якщо їх кудись допустять».
«Поки що я не маю інформації, що їх кудись допустять. Інформації, що [це відбудеться] на найближчих змаганнях, [немає]. Зараз ми у Португалії, наступного тижня — у Парижі, а в лютому — в Ізраїлі. Там їх не буде. Як буде далі, поки що невідомо».
- Про реакцію іноземних спортсменів на заяву МОК
«У принципі, більшості спортсменів і тренерів нецікава ця ситуація. Навіть йдуть такі розмови: «вони ж теж спортсмени», «вони не винні», «ми ж одна сім’я». У світі не розуміють, що відбувається. Я ж вважаю, що це більше наша війна, це стосується нашої країни, і нам не потрібно чекати від когось допомоги, а самим ухвалювати рішення й бойкотувати. Але не сподіватися на підтримку когось чи чиюсь допомогу».
- Про готовність до повторного бойкоту змагань
«Звісно, остаточне рішення буде за керівництвом Федерації [дзюдо України]. Але зараз позиція, думаю, буде така ж, як і була: якщо росіян та білорусів допустять до змагань — будемо їх бойкотувати».
- Про позицію українських спортсменів
«Звісно, у більшості спортсменів є розуміння щодо ситуації, що в нашій країні триває війна. Більшість наших спортсменів або представляють Збройні сили, або Національну гвардію України. Тому, думаю, навіть не має виникати запитань з цього приводу».
«Але я сподіваюся, що це неостаточне рішення Міжнародного олімпійського комітету. Бо це така заява — вони «зондують», яка буде реакція з нашого боку, світової спільноти, щоб потім приймати остаточне рішення. Побачимо, але дуже прикро, що таке відбувається».
- Про можливий вплив на Міжнародну федерацію дзюдо
«Немає сенсу пояснювати. У Міжнародної федерації стала позиція: вона однією з перших зробила допис на своїй сторінці, а Маріус Візер, президент федерації, заявив, що підтримує рішення МОК, що спортсмени мають змагатися, що вони ні до чого, що не брали зброю в руки. Тобто такий дешевий популізм — немає сенсу щось доводити».
«Я вже раніше казав, що президент [міжнародної] федерації увесь час займав проросійську позицію. Тим паче, його штаб офісу в Будапешті, а ми знаємо, яку позицію займає Угорщина. Не дуже це добре для нас, але маємо те, що маємо».
- Про заяви російських та білоруських дзюдоїстів проти війни
«Зовсім немає. Ті спортсмени є білорусами, але вони вже покинули територію Білорусі і зараз проживають за кордоном. Жоден з них не висловився проти війни, а більшість, як і у нас, є представниками силових структур».