Дуброва: «Розглядаємо чемпіонат Європи як контрольний старт в контексті підготовки до Олімпіади»

Вже 25-27 квітня в столиці Хорватії Загребі відбудеться наймасштабніша подія континентального значення – чемпіонат Європи 2024. Потужним складом з 18 спортсменів на змагання відправилася й збірна України.

Перед стартом чемпіонату пресслужба ФДУ поспілкувалася з головним тренером збірної України Віталієм Дубровою, який розповів про готовність команди до змагань, формування складу спортсменів, відновлення після травми Дільшота Халматова, стан олімпійської кваліфікації, а також, що є в планах підготовки збірної до майбутніх Олімпійських ігор:

– Віталій Вікторович, з яким настроєм команда підходить до чемпіонату Європи? Як ви оціните виступ атлетів на попередніх турнірах цього року?

– Зрозуміло, що основною задачею є відбір на Олімпіаду, який досі триває. Цього року він продовжився  з кінця січня і наразі ми виходимо на фінішну пряму. Залишилося чотири старти – чемпіонат Європи, чемпіонат світу та два турніри Grand Slam, які проходитимуть в Азії – в Душанбе та Астані.

Команда працює в штатному режимі. Наразі можемо констатувати, що ми завоювали ліцензії в чотирьох вагових категоріях, боремося ще за одну, можливо, дві ліцензії. Останні турніру дадуть ясність в цьому питанні.

На чемпіонат Європи вирушаємо в оптимальному складі, за виключенням Дільшота Халматова, який травмувався в Грузії на турнірі Grand Slam. Зараз він працює за індивідуальним планом, відновлюється, щоб підійти до Олімпійських ігор в найкращих кондиціях.

На турнірах, в яких ми брали участь, була дуже висока конкуренція. Приємно, що при цьому ми не залишилися без нагород. В цьому контексті чудово себе проявили дівчата – Єлизавета Литвиненко та Юлія Курченко, які здобули нагороди на останніх трьох турнірах.

Загалом всі лідери показали свою непогану готовність, тому розглядаємо чемпіонат Європи більше як контрольний старт в контексті підготовки до Олімпіади. Будемо боротися під навантаженням, адже для лідерів триває планомірна роботи з виходу на пік форми на Олімпійські ігри. Для решти спортсменів, звичайно, це основний старт, тому що на чемпіонат світу команда не буде їхати великим складом – поїдуть лише найкращі, хто проявив себе протягом року або проявить себе на чемпіонаті Європи.

– Як загалом формувався склад команди, адже в нього увійшли як лідери, так і перспективна молодь?

– Враховуючи, що це останній чемпіонат Європи в цьому олімпійському циклі, ми вирішили виступати максимальним складом – залучити як лідерів, так і молодих спортсменів. Тим паче змагання відбудуться в Загребі, куди ми поїдемо автобусом з Києва, тому був сенс повністю заповнити квоту. Молодим спортсменам даємо шанс проявити себе вже з прицілом на наступний олімпійський цикл.

– Ви вже згадували про травму Дільшота Халматова. Які прогнози дають лікарі щодо його повернення?

– В Дільшота пошкодження зв’язок колінного суглобу. Сподіваємося, що на початку червня він вже зможе повноцінно повернутися до тренувань. Зараз робимо всі необхідні процедури, відновлювальні заходи. Організм молодий, коліно раніше не було травмоване, тому будемо сподіватися, що відновлення пройде успішно, і він зможе повноцінно готуватися до Олімпійських ігор.

– Лише другий старт цього року проведе лідерка збірної Дар’я Білодід. Як оціните її готовність до цих змагань?

– Так, Даша в цьому році мала лише один старт – Grand Slam в Баку, де вона здобула бронзу. Показала досить якісну боротьбу. Після цього разом з її особистою тренеркою Світланою Кузнєцовою було прийняте рішення трохи поберегти Дашу, адже вона мала незначні ушкодження, була перевтомлена. Тому останнім часом Дар’я в основному тренувалася, в змагання участі не брала.

Наразі дивлячись на те, як вона провела збір в Таті і в Конча-Заспі, можна сказати, що вона перебуває в досить непоганих кондиціях. Звісно, це ще не 100 відсотків, але все одно на досить непоганому ходу. Хоча зараз і не потрібно мати 100 відсоткову готовність, адже йде цілеспрямована підготовка до Олімпійських ігор. Але сподіваємося, що і на чемпіонаті Європи, і на чемпіонаті світу Даша традиційно буде фавориткою змагань, і зможе поборотися за нагороди.

– Найбільш конкурентною ваговою в нашій збірній наразі є 78 кг у дівчат, де змагаються Єлизавета Литвиненко та Юлія Курченко. Як оціните їх результати?

– Насправді, якщо б ми малу таку  конкуренцію у всіх вагових категоріях, я був би найщасливішим головним тренером. Тут ми маємо двох молодих результативних спортсменок. Цього року обидві дуже потужно виступають. У Юлі Курченко – перемога в Тбілісі і два срібла з Баку і Лінца, у Лізи – три бронзи з цих же турнірів. Дівчата конкурують одна з одною, тягнуться одна за одною, до того ж вони хороші подруги. Така конкуренція дає нам підстави сподіватися на нагороди на чемпіонаті Європи, світу, і, можливо, на Олімпійських іграх.

Звичайно, якщо говорити в контексті олімпійського відбору, то результати Лізи на офіційних стартах дещо краще – є бронза чемпіонату світу та Masters. У Юлі Курченко таких медалей поки що нема, але будемо чекати, ще два важливі старти попереду. Але повторюся, що така конкуренція дає лише найкраще для обох спортсменок.

– Крім чотирьох категорій, де наші спортсмени проходять за основною квотою, є ще три, де ми претендуємо на потрапляння за континентальним добором. Розкажіть, які наші шанси тут здобути ще одну ліцензію?

– Так, ці три вагові категорії 81 кг, 100 кг і 100+ кг у чоловіків до сих пір боряться за ліцензії. Наразі Михайло Свідрак потрапляє за континентальною квотою, але досить близько знаходяться Савицький і Балевський. Вони боролися майже всі турніри – як і їх конкуренти. І тут потрібно розуміти, що вихід до фіналу на таких турнірах – це майже гарантована ліцензія. Тому потрібно боротися до останнього. Хлопці далі поїдуть і в Астану, і в Душанбе на турніри Grand Slam.

Лише Євгеній Балєвський пропустить чемпіонат Європи, тому що він має високі бали за Masters, і щоб їх перекрити, йому потрібно бути дуже високо в Загребі. Вирішили його поберегти і дати можливість краще підготуватися до наступних турнірів.

 У звязку з цим буде проведений додатковий відбір в команду у категорії до 100 кг? Розкажіть, як це відбувалося.

– Так, у ваговій категорії до 100 кг на зборі в Конча-Заспі були проведені контрольні сутички, в яких боролися призери чемпіонату України – Данило Гуцол, Заур Дуньямалієв та Олексій Єршов. Спочатку між собою боролися Дуньямалієв і Єршов, останній переміг утриманням на «Ваза-арі», після чого безпосередньо за путівку на чемпіонат Європи Гуцол переміг Єршова. Все було вирішено за спортивним принципом.

– На чемпіонаті Європи поруч з нашими лідерами ми побачимо досить молодих спортсменів, а саме Назара Віскова, Нікіту Юданова, Ярослава Давидчука. Чому було вирішено залучити молодь?

– Саме в Віскові і Юданові я бачу майбутнє нашого дзюдо. Це молоді і дуже перспективні спортсмени. В цьому сезоні вони дебютували на дорослому рівні – на турнірах Grand Prix/Grand Slam. Не здобули нагород, але показали досить якісну боротьбу, на рівних змагалися з сильними суперниками. Тому даємо їм шанс і далі себе проявити, подивитися на них вже в умовах офіційного старту. Все таки чемпіонати Європи і світу – це трохи інший рівень, інше психологічне навантаження, мотивація. Будемо сподіватися, що вони зможуть втрутитися в боротьбу за нагороди, але в першу чергу для них це буде великий досвід.

Ярослав Давидчук – це більш віковий спортсмен. Йому вже 25 років, але віг лише другий рік виступає в дзюдо. До цього займався самбо. В цьому сезоні переміг на турнірі в угорському Дьорі, і продемонстрував гарну боротьбу на турнірах Великого Шолому. В Лінці переміг японця, в Грузії здолав досить сильного грузина. Так, медалей здобути не вдалося, але рівень показував досить пристойний. Можемо розраховувати на нього вже в наступному олімпійському циклі.

– Також на континентальну першість та подальші турніри Світового туру заявлена Христина Гоман (понад 78 кг). Втім, говорити про шанси на ліцензію в цій ваговій категорії не доводиться, правильно?

– Так, робимо ми це з перспективою на те, що не дай Боже когось з наших хлопців виб’ють з континентальної квоти. Там досить складна система нарахування – на Європу виділяється лише 25 континентальних квот: 13 чоловічих і 12 жіночих. Але не більше ніж 1 на країну. На даний момент Михайло Свідрак знаходиться 12-м серед чоловіків. Тобто, якщо раптом Свідрака виб’ють з цих 12-ти, тоді ми зможемо, навіть попри невеликі очки Гоман, претендувати на квоту в цій ваговій категорії. Наразі вона йде 16-ю, але якщо їй вдасться трохи піднятися, то вона буде гарною підстраховкою для наших хлопців.

Звичайно, ми сподіваємося, що хлопці нас не підведуть, але потрібно врахувати всі ризики, всі можливі варіанти. До того ж не варто забувати, що цього року Христина також здобула свою першу нагороду континентального Кубку у Варшаві, де здолала досить сильну француженку, яка входить в Топ-15 світового рейтингу. А на останньому турнірі перемогла досвідчену боснійку Ларісу Церіч – призерку чемпіонатів світу і Європи. Христина рухається вперед, є певний прогрес, тож розраховуємо на неї на наступних турнірах.

– Як після цього буде формуватися склад на чемпіонат світу в Абу-Дабі?

– Скелет складу у нас вже сформований, але дочекаємося підсумків чемпіонату Європи. Можливо, хтось з спортсменів себе вдало проявить. Також слід враховувати, що в чемпіонаті світу беруть участь лише спортсмени з Топ-100 світового рейтингу. Зараз можу сказати, що виступ наших лідерів на чемпіонаті світу планується.

– А як щодо планів підготовки до чемпіонату світу та безпосередньо Олімпійських ігор? Вже відомо, де буде знаходитися команда?

– Так, після чемпіонату Європи спортсмени отримають тиждень відпочинку –  якраз на пасхальні свята. Після чого 6 травня ми заїзжаємо до Конча-Заспи, де будемо готуватися безпосередньо до чемпіонату світу.

Попередній план підготовки до Олімпійських ігор у нас також є. Зараз вже залишилося не так багато часу. Після чемпіонату світу планується невеличкий п’ятиденний відпочинок, після чого будемо готуватися два тижні в словацькому Шаморіні. Також планується міжнародний збір в іспанському Бенідормі, після чого заключний збір в Конча-Заспі. Можливо, ще внесемо якісь корективи, будемо дивитися індивідуально на кожного нашого олімпійця. Якщо комусь не вистачатиме боротьби або загальнофізичної підготовки – будемо оперативно вирішувати ці питання.

– Насиченою залишається програма національного календаря змагань. Зокрема, вже 2 травня відбудеться Кубок України, Розкажіть, хто в ньому буде брати участь?

– Від Кубку України будуть звільнені лише ті спортсмени, хто виступатиме на чемпіонаті світу. Всі інші в обов’язковому порядку будуть брати участь, навіть після чемпіонату Європи. Це так само стосується спортсменів юніорської збірної, яка готується за своїм планом, але цей турнір для них буде контрольним у підготовці до міжнародних стартів.

– Наостанок, якщо говорити про кадетську і юніорську збірну. Як оціните їх результати цього року та які найближчі перспективи для цієї вікової групи?

– Обидві команди готуються за своїм графіком. Досить потужно проявили себе наші кадети на останніх двох етапах Кубку Європи, де вони виграли медальний залік з понад 25 країн. Непогано виступили й наші юніори на Кубку Європи в Познані. На мій погляд у нас може бути досить сильний склад кадетської і юніорської команди, в яку по віку ще проходять Юданов, Вісков і навіть Литвиненко. Зараз у нас проходить збір кадетської команди у Львові, після цього будемо формувати склад на чемпіонат Європи U18.

Тому всі працюють, допомагають один одному, ми забезпечені всім необхідним як зі сторони Міністерства, так і Федерації. Незважаючи на складний час для нашої країни – спорт живе і не зупиняється у своєму розвитку.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *