Ексклюзивний коментар Віталія Дуброви для Суспільне Спорт
Збірна України з дзюдо оголосила про бойкот другого великого міжнародного старту у 2023 році. Після пропуску чемпіонату світу (головний старт року), українці знялися з етапу Гран-прі у Таджикистані. Відповідні рішення збірна України ухвалює через допуск до змагань представників Росії та Білорусі у нейтральному статусі.
Найімовірніше, Україна пропустить також і наступний старт, етап Грендслему в Казахстані. Свою заявку на участь у турнірі Україна ще не відкликала, однак у списку зареєстрованих на турнір уже є «Індивідуальні нейтральні атлети».
За словами тренера збірної України, Віталія Дуброви, старти у Таджикистані та Казахстані є важливими для тих вагових категорій, де українці ще не набирали очок у олімпійському кваліфікаційному відборі.
«Та відчуття таке є, що на цих турнірах нам не вдасться виступити, уже робитимемо це на змаганнях, які будуть далі», – резюмує Дуброва.
Суспільне Спорт поспілкувалося з головним тренером збірної України Віталієм Дубровою після зняття командою заявки із турніру в Таджикистані про IJF на бойкот України, готовність команди та плани до наступних стартів.
- Про відсутність змін у політиці IJF щодо «нейтральних атлетів»
«Незначні сподівання були, що все-таки наша світова федерація проявить здоровий глузд, але поки що він у неї відсутній, на жаль. Самі ми продовжуємо тренуватися в Словаччині, у місті Шаморін. Тут склад команди, яка готується на Європейські ігри. Зараз проводимо базову підготовку і чекаємо на подальше рішення стосовно турніру Грендслем в Казахстані, який запланований на 16-18 червня.
Хочу сказати, що коли були в Лінці на Гран-прі, то на жаль, відчули до нас дивне ставлення, дуже стримано з нами спілкувалися представники керівництва світової федерації дзюдо. Мені здалося, що наче це ми розпочали війну, що це Україна напала на Росію. Це те, що я помітив. А між збірними завжди дружня атмосфера, тому проблем ніяких немає. І глядачі дуже добре приймали наших спортсменів. Приходили й українці, які в Австрії проживають, з цим проблем жодних не було. А ось з боку світової федерації цю віддаленість ми побачили».
- Про поїздку Михайла Кошляка до Дохи
«Ми отримали підтримку лише кулуарно. Насправді, ніхто публічно не виступив і не підтримав нас. Кулуарно деякі президенти національних федерацій, зокрема Скандинавських країн і ще деяких, висловлювали свою підтримку. Але на конгресі ніхто не виступив».
- Про план підготовки до Європейських ігор
«У Шаморіні плануємо бути на олімпійській базі до 11 червня. Потім переїжджаємо до хорватського Пореча, там буде великий тренувальний табір європейських збірних. Тобто у Словаччині ми більше над загальною фізичною підготовкою працюємо, а вже в Хорватії буде дзюдо, більше «наборюватися». Після чого повертаємось додому, 10 днів у Конча-Заспі на базі, а далі на Європейські ігри».
- Про ймовірність участі України у змаганнях до кінця року
«До кінця року в нас олімпійські відбіркові турніри будуть тривати. Це у серпні два змагання – Мастерз в Угорщині та турнір Гран-прі в Хорватії. У вересні в календарі Азербайджан, потім – ОАЕ, наприкінці року – Австралія та Японія. Сподіваюсь, що росіян окрім Абу-Дабі ніде не буде. Під питанням ще Азербайджан. Та думаю, що в Угорщині, Хорватії, Австралії та Японії їх не буде. Будемо готуватися на ті старти і намагатися набрати рейтингові бали. На мій погляд, нам це до снаги».
Що відомо про бойкот Україною змагань з дзюдо
- Наприкінці квітня 2023 року IJF дозволилад росіянам та білорусам змагатися у нейтральному статусі на змаганнях, допустила до чемпіонату світу. Реєстрація на змагання була проведена з порушеннями правил самої IJF.
- Україна у відповідь на допуск росіян та білорусів, оголосила про бойкот турніру. І не змагалася на чемпіонаті світу.
- Після світової першості Україна виступила на турнірі Гран-прі в Австрії, де завоювала п’ять медалей. Там не було представників Росії та Білорусі.
- IJF вдруге повертає росіян та білорусів до змагань після початку повномасштабного вторгнення. Уперше це трапилося у 2022 році, тоді Україна теж бойкотувала змагання.