Під час турніру серії Grand Slam в Парижі, який відбувся минулими вихідними, були названі імена переможців традиційної щорічної церемонії Judo Awards 2022. Не обійшлося тут і без українського представництва. У номінації «Дзюдо задля миру» перемогу одержав німецький дзюдо-клуб Wiesbaden, який з початку повномасштабного вторгнення Росії в України надав прихисток понад 50 українських дітей.
Нагороду з рук директора IJF програми «Дзюдо заради миру» Ніколаса Масснера отримав заслужений тренер України Кирило Вертинський, який на початку війни за ініціативи Андрія Бондарчука допомагав вивозити юних спортсменів з Запоріжжя, а нині бере участь у їх тренувальному процесі безпосередньо у Вісбадені. Під час отримання нагороди зі сцени в Парижі Кирило Вертинський сказав наступне:
«Я дуже щасливий бути тут і дякую всім, хто голосував за нас в даній номінації. «Дзюдо задля миру» — це не змагання, це можливість показати, як багато ми можемо зробити разом. Дякую клубу-дзюдо та місту Вісбадену, а також всім людям, хто допомагає українським дітям в цій складній ситуації».
Після цього в коментарі прессслужбі ФДУ Кирило поділився емоціями від завоювання даної нагороди, а також розповів про те, в яких умовах наразі проживають і тренуються українські дзюдоїсти у Вісбадені:
«Насправді, перші декілька днів я навіть не знав, що ми номіновані в даній церемонії. Лише після того, як мені подзвонили японці і сказали, що будуть за нас голосувати, тоді ми вже активно підключилися до цього процесу. За нас проголосували досить багато людей. Але коли ми дізналися про перемогу, не можу сказати, що це були якісь особливі емоції, адже це в першу чергу можливість показати, що на сьогоднішній день в центрі Європи триває страшна війна, яка має вплив на весь світ, і кожного дня забирає життя багатьох людей.
Хочу зазначити, що наша евакуацію до Вісбадену була вимушена, адже на момент початку війну у нашому спорт-інтернаті залишалися діти, які були повністю відрізані від своїх батьків. З багатьма неможливо було зв’язатися, дізнатися, що відбувається. Батьки, які знаходилися на окупованих територіях, не знали що на них чекає далі. Тому єдине про що вони благали – це зберегти життя їх дітей.
Загальна кількість дітей, яка була вивезена до Німеччини з моменту початку повномасштабного вторгнення – це 55 дітей. В процесі частину дітей забрали батьки, які змогли виїхати з України. І на сьогоднішній день у Вісбадені залишаються переважно діти, батьки яких знаходяться на окупованій території – це 33 юних дзюдоїстів віком від 14 до 18 років, які кожного дня беруть участь в учбово-тренувальному процесі, а також залучені до змагань.
Діти забезпечені всім необхідним, є велика спортивна зала, є тренажерна зала, що знаходиться у складі спортивного комплексу. Погодні умови у даній частині Німеччині досить сприятливі, тому є можливість навіть займатися на вулиці. Проблем з тренувальним процесом немає, потрібно лише бажання самих спортсменів.
За рахунок місцевого бюджету всім дітям було надано кімоно досить гарної якості. Також допомогла японська сторона, яка надала дітям якісне екіпірування. Крім того Вісбаден оплачує всі збори, а також виїзди на змагання для наших дітей.
Щодо проживання – то дітей повністю взяли під опіку організації, які займаються біженцями, а також дітьми, які не мають батьківської опіки. Проживають діти в кімнатах по дві люди, з усіма необхідними речами для комфортного існування. Крім того діти забезпечені харчуванням, а також медичним страхуванням. Витрати на це покриваються з бюджету міста Вісбадена.
Також діти відвідують місцеву школу, хоча це досить проблемне питання на сьогоднішній день, тому що в Німеччині не вистачає шкіл, не вистачає вчителів. Втім українські діти наразі забезпечені якісною освітою. Крім того містом виплачуються певні кошти кожній дитині щомісячно, а також раз на півроку – для купівлі одягу», — зазначив Вертинський.
Відзначимо також, що у номінації «Висхідна зірка року» була представлена українка Єлизавета Литвиненко, втім перемогу тут здобула італійка Ассунта Скутто.