Збірна України з дзюдо розпочала новий змагальний сезон зі срібла Єлизавети Литвиненко на турнірі Grand Prix в Алмаді, золота Богдана Ядова та бронзи Дар’ї Білодід на Grand Slam в Парижі, а також 5 нагород з відкритого Кубку Європи в Софії.
Після невеличкого перепочинку наразі команда продовжує підготовку до чергову турніру Grand Slam в Тель-Авіві, який відбудеться з 16 по 18 лютого. Напередодні цих змагань пресслужба ФДУ поспілкувалася з головним тренером української збірної Віталієм Дубровою, який підбив підсумки старту сезону для нашої команди, розповів про олімпійську кваліфікацію, травму одного з лідерів збірної, відсторонення росіян та білорусів, а також поділився планами на майбутнє:
– Віталію Вікторовичу, як оціните старт сезону для нашої команди перш за все на турнірах в Алмаді та Парижі?
– Старт сезону у нас видався досить непоганим. Можливо, навіть кращим, ніж ми очікували, особливо на Grand Slam в Парижі. Але всі ці результати – це наслідки планомірної роботи, яку команда виконує весь цей час. І, звичайно, приємно, що вона не проходить дарма.
– Давайте поговоримо про персоналії. Богдан Ядов після поразки в першому колі Алмади зумів повністю реабілітуватися в Парижі, і вперше в кар’єрі здобув золото турніру Grand Slam. Як прокоментуєте ці діаметрально протилежні результати?
– Тут потрібне спокійно ставитися до будь-яких результатів, адже змагань зараз досить багато, триває олімпійський відбір, і спортсменам потрібно набирати рейтингові бали. В Португалії Богдан допустив помилку: він вигравав сутичку, але дещо розслабився в партері, і потрапив на удушливий прийом від суперника. Думаю, це був гарний урок для нього, щоб в майбутньому не допускати таких помилок. Ну а вже в Парижі він продемонстрував дуже якісну боротьбу, і заслужено виграв турнір.
– Дебютну для себе нагороду з турнірів Grand Slam після зміни вагової здобула і Дар’я Білодід. Чи вдалося їй вже повністю адаптуватися в новій категорії?
– Говорити про те, що Дар’я повністю адаптувалася в новій категорії – дещо зарано. Але рівень боротьби в неї вже досить високий, вона наближається до топ-атлетів у своїй ваговій категорії. Вже зараз Даша здатна конкурувати з будь-якими спортсменками в своїй категорії – включно з призерками чемпіонатів світу та Олімпіади. Тому процес йде, адаптація триває, адже не так просто піднятися одразу на дві вагові категорії вгору.
Зараз в неї вже є перша вагома медаль з турнірів Світового туру, тому, вважаю, що вона на вірному шляху, і вже найближчим часом ми зможемо побачити ту Дар’ю, за якою звикли спостерігати в попередні роки.
– Єлизавета Литвиненко після срібла в Алмаді пропустила турнір в Парижі, хоча спочатку була на нього заявлена. З чим пов’язане таке рішення?
– В першу чергу варто сказати, що Єлизавета є ще досить юною спортсменкою. Не потрібно забувати, що їй лише 19 років. Перевантажувати її великою кількістю стартів немає сенсу. Тому після вдалого виступу в Португалії було прийняте рішення, що паризький турнір вона пропустить. До того ж вона себе не добре почувала. Зараз вона разом з командою перебуває на зборах, тренується в повному об’ємі і готується до чемпіонату світу.
– На турнірі в Алмаді травму коліна отримав Яків Хаммо. Наскільки це серйозне ушкодження і які можуть бути терміни відновлення?
– На жаль, у Якова досить серйозна травма – пошкодження хрестоподібної зв’язки. Можливо, доведеться робити операцію. Тому можна констатувати, що на 6-9 місяців Яків випав зі змагального процесу. Будемо бачити, як проходитиме відновлення і решта моментів, але поки прогнози саме такі. Саму травму Яків отримав на турнірі в Алмаді під час сутички з корейцем, після чого вже не зміг продовжувати змагання.
– А як щодо інших хлопців, які також мали травми? Зокрема, Станіслав Гунченко та Сергій Крівчач? Коли ми зможемо побачити їх на турнірах?
– У Стаса Гунченка продовжується процес відновлення та реабілітації. Поки важко сказати, коли він повернеться в стрій, на даний момент на килимі ще не працює. Стосовно Сергія Крівчача, то він вже повноцінно повернувся до тренувань, був на зборі в Парижі, і зараз буде боротися на Grand Slam в Тель-Авіві.
– Основною задачею для команди залишається олімпійський відбір?
– Так, наразі основною задачею є набір олімпійських балів, адже кожна сутичка йде в залік. Навіть дві-три виграні сутички приносять хороші очки в залік, не говорячи вже про медалі. Тому у кожного спортсмена є свій план участі в турнірах, залежно від тих балів, які в нього є. При цьому стараємося і не перевантажувати спортсменів, хоча зараз, зокрема, Артем Лесюк, Гєворг Манукян та Антон Савицький боротимуться вже третій турнір поспіль, тому що потрібно набирати очки.
– При цьому на турнірі в Тель-Авіві ми побачимо досить багато молодих спортсменів. Які задачі стоять перед ними?
– Так, в першу чергу молодим спортсменам ми даємо шанс себе проявити, отримати змагальний досвід. Буквально на днях велика кількість наших спортсменів взяла участь у відкритому Кубку Європи в Софії, після чого частина з них приєднається до збірної в Тель-Авіві. Крім того, для тих, хто добре себе проявить, будемо давати можливість боротися на майбутніх турнірах в Ташкенті, Анталії або Тбілісі. В цілому кожен спортсмен має свій план підготовки, тому працюємо, готуємося до подальших змагань.
– Перед минулорічним чемпіонатом світу в Ташкенті Міжнародна федерація дзюдо заявила про відсторонення російських та білоруських спортсменів до нового року. Втім, наразі жодних нових заяв зроблено не було, тож яка наразі ситуація з відстороненням, і чи нема кулуарних розмов щодо можливого повернення представників держав-терористів?
– Ні, поки що ніяких кулуарних розмов нема, хоча ми бачимо, що інформаційне поле переповнено різноманітною інформацією. Але офіційно поки ніяких змін нема – росіяни та білоруси відсторонені, і розраховуємо, що позиція Міжнародного олімпійського комітету буде такою, щоб продовжити це відсторонення. Все таки з цього приводу йде потужний інформаційний фон, тому будемо сподіватися, що це дасть результат.
– Зі своєї сторони ви спілкуєтесь з журналістами, представниками інших команд, щоб доносити їм нашу позицію стосовно даного питання?
– Звичайно, по можливості стараємося спілкуватися, але потрібно бути об’єктивними – це досить складний процес. Скажімо так, не всі розуміють, що у нас насправді відбувається в країні, більшість іноземців не уявляють масштабів війни, руйнувань і жертв, які завдала нам Росія. Тому, що стосується спорту, у багатьох позиція, що спортсмени не винні, і ці переконання досить важко змінити, навіть показуючи певні кадри, наводячи факти про війну.
До того ж наші вороги теж працюють в цьому напрямку, тільки в іншу сторону. Видно, що вони спілкуються, проводять певну роботу в соцмережах в контексті того, що спортсмени непричетні. Тому в даній ситуації потрібно більше розраховувати на здоровий глузд Міжнародного олімпійського комітету, а також країн, які нас підтримують, що вони будуть послідовними, і надалі наполягатимуть на відстороненні російських та білоруських збірних.
– Наостанок – яка наразі ситуація з юніорською та кадетською збірними, коли ми зможемо побачити молодь на змаганнях?
– Для початку на кадетів і юніорів з 21 по 23 лютого очікує чемпіонат України у Львові. Що стосується подальших зборів та змагань, то певний план підготовки для команд цього віку у нас є, але на даний момент ми маємо розуміти і враховувати, що можуть виникнути проблеми з фінансуванням. Тому в першу чергу ми направляємо ресурси на основну команду, яка відбирається на Олімпійські ігри, а вже по ситуації будемо бачити, куди саме зможемо відправити молодь.