«Дали слабину». Тренер збірної України з дзюдо Дуброва прокоментував допуск російських спортсменів до Олімпіади-2024

"Дали слабину". Тренер збірної України з дзюдо Дуброва прокоментував допуск російських спортсменів до Олімпіади-2024

Ексклюзивний коментар Віталія Дуброви для Суспільне Спорт.

Міжнародний олімпійський комітет офіційно дозволив спортсменам з Росії та Білорусі взяти участь в літній Олімпіаді-2024. Про відповідне рішення виконкому організації оголосилио в п’ятницю, 8 грудня.

Серед видів спорту, в яких атлети двох країн зможуть виступити в Парижі у нейтральному статусі, — дзюдо, де росіянам вперше дозволили повернутися до змагань ще у червні 2022 року.

Міжнародна федерація дзюдо (IJF) врешті усунула спортсменів двох країн до кінця 2022 року після бойкоту збірної України у вересні. Але вдруге повернула їх до змагань вже у квітні 2023-го, після оновлених рекомендацій з боку МОК надати відповідний дозвіл.

Восени Україна відмовилася від бойкоту чемпіонату Європи за участю «нейтральних» спортсменів з Росії — таке рішення могло б поставити під загрозу подальшу кваліфікацію українських дзюдоїстів на Олімпіаду. Й відтоді не розглядала подальшу відмову від заявок на головні відбіркові старти з дзюдо.

Як пояснив головний тренер збірної України Віталій Дуброва в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт, український спорт мусив злагоджено організувати колективний бойкот міжнародних змагань ще після оприлюднення оновлених рекомендацій МОК.

Серед іншого, Дуброва розповів, як проходить визначення «нейтральності» спортсменів у дзюдо, та оцінив вплив рішення на шанси українців кваліфікуватися на прийдешні Ігри.

  • Про допуск росіян та білорусів на Олімпіаду:

«Історія некритична, воно все до цього йшло. Їх уже повернули в багатьох видах спорту, вони виступають — як у дзюдо, наприклад, [де] вони з травня беруть участь практично у всіх змаганнях, набирають бали до олімпійської кваліфікації. Це рішення вже остаточно підтверджує, що вони зможуть взяти участь в Олімпійських іграх. Звісно, не під прапором Росії або Білорусі, а в нейтральному статусі — на мій погляд, це нічого не змінює».

«Ми не дотримувалися жорстких бойкотів — і отримали такий результат. Наша федерація максимально бойкотувала, до останнього, деякі інші федерації нас не підтримували».

«Це рішення дублює те, яке ухвалив МОК у березні. Лише це накладається на Олімпійські ігри. Тоді теж було рішення, що лише в індивідуальному статусі, за допусками [міжнародних] федерацій, тільки ті, хто не підтримують війну, [можуть змагатися]. Зараз все те саме, тільки стосується Олімпійських ігор».

«Я читав, що всі спортсмени підписують Олімпійську хартію й мусять не мати контрактів зі збройними силами. Але, наприклад, у дзюдо ця перевірка була досить формальною».

  • Про перевірку дзюдоїстів на «нейтральність»:

«[Росіяни та білоруси] почистили всі свої соцмережі. Навіть ті спортсмени, що перебували у збройних силах, більшість із ЦСКА. На сайті вони ще залишилися, але я дивлюся, що не пишують про їхні результати. Коли зверталися до [Міжнародної федерації дзюдо], чому допустили військових, вони сказали, що були надані контракти з так званим «Центром спортивних команд». Звісно, що контракти [із силовими органами] ніхто їм не показував».

«На мій погляд, цього рішення слід було чекати. Побачимо, як усе буде вже остаточно. Бо є федерації з видів спорту, що не допускають росіян, як-от легка атлетика. На жаль, у дзюдо допускають. Від травня вони повноцінно проходять олімпійську кваліфікацію, у деяких вагових категоріях набрали вже досить багато балів».

  • Як чинити українським спортсменам:

«На мій погляд, бойкот мав бути своєчасним. Зараз вже, коли до Олімпіади залишилися п’ять-шість місяців, найзапекліші кваліфікаційні старти бойкотувати вже недоречно».

«Мав бути бойкот у березні цього року, всі види спорту мали бойкотувати, чітка позиція мала бути. Тоді, можливо, це налякало б якимось чином МОК. Почалося, що одні види спорту виступають, інші — ні, тобто дали слабину ми. Це побачив МОК і вже дотискав свою лінію».

  • Чи позначиться нове рішення МОК на відборі українців:

«[Скільки росіян зможе відібратися?] Казати остаточно ще рано, бо відбір ще триває. Але можу сказати, що росіяни зможуть здобути десь сім-десять ліцензій з 16 вагових категорій. Завадити нам не можуть, бо в нас відбір іде за рейтингом, потрібно потрапити в топ-17. Звісно, тут росіяни — такі самі конкуренти, як і інші, не потрібно якимось чином їх виділяти».

Повернення Росії до спорту: що відомо?

  • Виконувач обов’язків міністра молоді та спорту Матвій Бідний заявив, що в Україні обговорюватимуть участь збірної в Олімпіаді із політичним керівництвом держави.
  • Станом на 8 грудня, росіяни та білоруси завоювали сумарні 11 олімпійських ліцензій на Ігри-2024.
  • У вересні делегати Генасамблеї Міжнародного паралімпійського комітету підтримали участьп «нейтральних» росіян та білорусів у Паралімпійських іграх-2024 у Парижі.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *