«Де-факто гарантували олімпійські ліцензії». Два українські дзюдоїсти здобули важливі результати у відборі до Ігор-2024

"Де-факто гарантували олімпійські ліцензії". Два українські дзюдоїсти здобули важливі результати у відборі до Ігор-2024

Дар’я Білодід та Богдан Ядов вибороли важливі очки в олімпійський рейтинг для відбору на Ігри у Парижі.

У Будапешті розпочався Мастерс з дзюдо — один з головних турнірів світового туру IJF. Крім медалей, на ньому розігруються очки в олімпійський рейтинг — саме цей шлях є основним у кваліфікації на Ігри у Парижі.

Для українців Мастерс у Будапешті став першим великим турніром після бойкоту змагань. Після того, як Міжнародна федерація дзюдо дозволила спортсменам з Росії та Білорусі повернутися до виступів у статусі нейтральних, Україна бойкотувала особисті змагання — відповідно до існуючого на той момент наказу Мінмолодіспорту, який зазнав змін наприкінці линпя.

У перший день Мастерсу з дзюдо виступили чотири українці, два з яких боролися за медалі. Дар’я Білодід, зрештою, виборола «бронзу» у ваговій категорії до 57 кг, тоді як Богдан Ядов у вазі до 66 кг зупинився за крок від нагороди.

Після успішного старту головний тренер збірної України Віталій Дуброва дав ексклюзивний коментар для Суспільне Спорт, у якому оцінив результати спортсменів у перший день змагань. Зокрема, Дуброва відзначив, що Дар’я Білодід та Богдан Ядов цими результатами фактично гарантували собі олімпійські ліцензії — завдяки тій кількості очок, що матимуть після Мастерсу у Будапешті.

• Про «бронзовий» виступ Дар’ї Білодід на турнірі

«Даша розпочинала з олімпійською чемпіонкою Ріо та 2-разовою чемпіонкою світу Сілвою, якій двічі поступалася: на ЧС у Ташкенті і на турнірі в Тбілісі. Була важка сутичка, боролися більше восьми хвилин, і лише у додатковий час перемогла. Далі у другому колі здолала британку Девіс, вона також призерка чемпіонату світу 2019 року і поступилася у чвертьфіналі француженці Сізік, срібній призерці Олімпіади. Трішки, мабуть, втомилася, бо перші сутички були виснажливими, і до чвертьфіналу не відновилася.

Але потім у втішній сутичці перемогла італійку Тоніоло, чемпіонку світу серед юніорок. І за «бронзу» досить важкий поєдинок проти німкені Штарке — теж досить важкий поєдинок, вони вперше зустрічалися. Була схожа боротьба, ваза-арі, на ваза-арі, але все ж Даша зробила вирішальний кидок, фірмовий «зачіп» на іппон та здобула «бронзу».

• Як оцінює результати України у перший день Мастерсу у Будапешті

«Вважаю, що по першому дню маємо непогані результати. У Даші Білодід «бронза», Богданові Ядову не вистачило до «бронзи». І у півфіналі там проти молдованина була сутичка, де, на мій погляд, не все було чесно. Але у цілому задоволений».

• Що означають результати Білодід та Ядова у контексті відбору на Олімпіаду

«У принципі можна говорити, що цією «бронзою» Даша гарантувала собі олімпійську ліцензію, адже тут дуже великі очки, 900 балів в олімпійський рейтинг — де-факто, це ліцензія. Також п’яте місце Богдана Ядова з тими балами, що у нього є, у принципі також можемо казати, що Богдан та Дар’я — два спортсмени, що де-факто гарантували собі олімпійські ліцензії».

• Про турнір у Будапешті

«Змагання тут насправді дуже сильні. Це турнір Мастерс, де 36 найсильніших у кожній ваговій категорії за світовим рейтингом. У принципі, якщо говорити відверто, то у деяких вагових категоріях [конкуренція] навіть сильніша, аніж на чемпіонаті світу: бо є по три корейці, японці, грузини. А на чемпіонаті світу було по одному-два, і не в усіх вагових категоріях».

• Про пропуск частини турнірів через повернення атлетів з Росії та Білорусі

«Звісно, відчуття трішки… Ми пропустили частину кваліфікаційного відбору, але тренувалися та готувалися. Останні три тижні були в Києві».

Мастерс у Будапешті продовжиться для України у неділю, 6 серпня. У заключний день змагань на татамі вийдуть Євгеній Балєвський (понад 100 кг), а також Єлизавета Литвиненко та Юлія Курченко (до 78 кг).

Збірна України з дзюдо: що відомо

• За олімпійським рейтингом на Ігри у Парижі потраплять топ-17 найкращих дзюдоїстів (по одному від кожної країни у ваговій категорії). Решта ліцензій будуть перерозподілені IJF через континентальні квоти.
  • Крім Білодід та Ядова, у перший день Мастерсу з дзюдо виступили Дільшот Халматов та Артем Лесюк, які припинили виступи у першому та другому раундах відповідно.
  • На попередній Олімпіаді у Токіо Україна здобула лише одну медаль — «бронза» Дар’ї Білодід, яка тоді виступала у вазі до 48 кг.